Dūmų detektoriai

Dūmų detektoriai yra privalomi visuose namuose nuo 2018 metų. Oro1 asortimente rasite tik belaidžius dūmų detektorius, kurie yra lengvai montuojami, todėl tai galėsite atlikti patys. Dūmų detektoriai yra tikslūs ir stebi dūmų kiekį ore realiu laiku. Jie pirmieji informuoja apie galimą pavojų net tada, kai dūmų dar nėra akivaizdžiai matoma ar užuodžiama.

Skaityti daugiau

Kasmet Lietuvoje įvyksta virš 8000 gaisrų, kurių metu nukenčia ir miršta žmonės. Dažniausiai tai įvyksta tamsiuoju paros metu ir ypač padažnėja prasidėjus šildymo sezonui. Todėl nuo 2018 metų tapo privaloma namuose turėti dūmų detektorių.

Dūmų detektorius yra nedidelis prietaisas, kuris padeda aptikti pirmuosius galimus gaisro požymius. Nesvarbu, ar gaisro židinys dega atvira liepsna ar smilksta – elektroninis prietaisas apie padidėjusį dūmų kiekį patalpose praneš garsiniu signalu. Dūmų detektoriai yra standartiniai prietaisai skirti žmonėms, siekiantiems apsaugoti ne tik savo turtą, bet ir sveikatą nuo galimo dūmų pavojaus.

Kadangi Oro1 asortimente yra tik belaidžiai elektroniniai dūmų detektoriai juos lengva integruoti į bendrą namų interjerą, o estetinis kambarių vaizdas išlieka nepriekaištingas.

Dūmų detektoriaus veikimas

Dūmų detektoriai yra labai tikslūs. Todėl puikiai aptinka padidėjusį dūmų kiekį patalpoje net ir tais atvejais, kai jie vis dar yra nematomi. Tam, kad dūmų jutiklis veiktų tinkamai, būtina jį montuoti tam tinkamoje vietoje. Taip išvengsite netikro pavojaus signalų ir galėsite tinkamai reaguoti išgirdus dūmų detektoriaus garsinį signalą.

Populiariausi yra fotoelektroniniai dūmų detektoriai. Jų viduje yra daviklis, skleidžiantis infraraudonuosius arba ultravioletinius spindulius, ir sensorius, kuris fiksuoja šviesos srautą. Kai į prietaisą patenka dūmai, kurie mažina šviesos kiekį ir spindulių pralaidumą – dūmų detektorius pradeda skleisti dėmesį atkreipiantį garsinį signalą. Išgirdus jį gyventojas gali laiku imtis atitinkamų veiksmų: iškviesti gaisrininkus, apsaugoti turtą, savo bei aplinkinių sveikatą.

Tokio tipo prietaisai yra ypač jautrūs ir plačiai naudojami gyvenamuosiuose namuose, butuose, klientų aptarnavimo vietose, sandėliuose ir kitose komercinėse patalpose.

Veikimo plotas ir montavimas

Įprastai dūmų detektoriaus maksimalus veikimo plotas yra 60 kvadratinių metrų. Tačiau gamintojai tikslų veikimo plotą nurodo įrenginio instrukcijoje. Priklausomai nuo to, didelėse patalpose gali reikėti bent kelių dūmus aptinkančių prietaisų.

Ypač pravartu dūmų detektorių montuoti kiekviename pastato aukšte, kiekviename kambaryje. Rekomenduojama šiuos prietaisus integruoti ir miegamajame, nes dauguma gaisro atvejų įvyksta naktį, kai žmonės miega ir negali laiku sureaguoti į galimą pavojų. Taip pat dūmų detektoriai yra naudingi sandėliukuose ir koridoriuose. O jei esate daugiabučio gyventojas, didesniam saugumui užtikrinti galite montuoti papildomą detektorių ir laiptinėje virš savo buto durų.

Tam, kad dūmų detektorius veiktų nepriekaištingai, būtina jį montuoti tokioje vietoje, kur įrenginiui užtikrinamas tinkamas erdvių matomumas ir oro pralaidumas. Rekomenduojama prietaisą tvirtinti ant lubų arba aukščiausioje patalpų vietoje ne mažesniu kaip 50 centimetrų atstumu nuo sienos. Geriausiai dūmų detektorių tvirtinti lubų centre – taip jis greičiau identifikuos galimą gaisro pavojų. Prieš tvirtinant įrenginį patikrinkite ar jo matymo laukui neužstoja aukšti baldai arba kitos kliūtys.

Dūmų detektoriaus nerekomenduojama montuoti tokiose vietose, kur yra dirbtinai sukuriamas didelis garų, šilumos ir dūmų kiekis. Šis prietaisas nereikalingas vonios kambariuose ir virtuvėse. Jokiu būdu jo nereikia montuoti šalia viryklės, židinio ir šildytuvo.

Dūmus aptinkančio prietaiso montavimas yra labai paprastas. Jį galite atlikti patys. Svarbu prieš montavimą perskaityti gamintojo instrukciją. Pritvirtinti dūmų detektorių prie lubų galima varžtais arba tiesiog priklijavus tvirta dvipuse lipnia juosta.

Dūmų detektoriaus priežiūra

Tam, kad dūmų detektorius veiktų nepriekaištingai būtina juo rūpintis. Nors įrenginio baterija gali veikti iki 10 metų, rekomenduojama kasmet reguliariai išvalyti susikaupusias dulkes ir patikrinti detektoriaus veikimą. Dažniausiai dūmų detektorius apie besibaigiantį maitinimo šaltinį praneša pypsėdamas.

Atkreipiame dėmesį, kad įrenginio veikimo efektyvumui ir įtakos turi ne tik jo, bet ir erdvių oro priežiūra. Itin drėgnose arba daug dulkių ore turinčiose patalpose dūmų detektoriai gali veikti ne taip puikiai, kaip švariose patalpose.

Tinka namams ir komercinėms patalpoms

Gaisro pavojus gali kilti tiek namuose, tiek komercinėse patalpose. Todėl dūmų detektoriai yra pritaikyti įvairaus tipo erdvėms. Oro1 asortimente esantys dūmus aptinkantys įrenginiai turi EN14604 sertifikatą, kurį išdavė TÜV - pasaulyje lyderiaujanti atestavimo ir sertifikavimo įmonė Vokietijoje.

Kaip išsirinkti tinkamiausią dūmų detektorių?

Nors dūmų detektorių asortimentas yra labai platus, tačiau jį išsirinkti yra gana paprasta:

·       Tiek asmeniniais, tiek komerciniais tikslais plačiai naudojamas optinis dūmų detektorius.

·       Gyvenamosiose patalpose pakanka dūmų detektoriaus, kuris skleidžia 80-90 decibelų garsą.

·       Įrenginio maitinimo baterijos galiojimo laikas gali būti nuo 1 iki 10 metų. Tad pagal savo įpročius galite pasirinkti jums tinkamiausią variantą.

·       Papildomos funkcijos padeda dūmų detektoriui prisitaikyti prie jūsų individualių poreikių. Įrenginio veiklos testavimo funkcija, garso nutildymo galimybė, duomenų rodymas skaitmeniniame ekrane, valdymas nuotoliu ir balsu – tai tik kelios galimybės, kurios gali suteikti daugiau patogumo.

·       Kiekvienas dūmų detektorius yra sertifikuojamas. Todėl prieš įsigyjant tokio tipo įrenginį įsitikinkite ar jis turi sertifikatą, kuris patvirtina jo tinkamą veikimą.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad užtikrinti pakankamą apsaugą nuo galimų gaisro pavojų gali pakankamas dūmų detektorių kiekis patalpose. Todėl prieš įsigyjant įrenginį, įvertinkite koks jo kiekis jums bus reikalingas.

Patarimai, ką daryti, jei dūmų detektorius pypsi

Dažniausiai dūmų detektoriai pypsi, kai pradeda strigti jų veikimas. Tam gali būti kelios priežastys:

·       Baigia išsikrauti maitinimo baterija;

·       Įrenginys yra apsinešęs dulkėmis ir kitais nešvarumais;

·       Dūmų detektorius yra netinkamai sumontuotas. Pavyzdžiui, jis yra itin uždaroje patalpoje arba per arti dirbtinių dūmų, temperatūros ir drėgmės šaltinių.

·       Prietaisas yra pažeistas;

Jei įrenginys be paaiškinamos priežasties pradėjo pypsėti, apžiūrėkite jį ir panaikinkite garso atsiradimą skatinančias priežastis.

Susisiekite!