Rekuperatoriai

Šiuolaikiniai, modernūs būstai turi ypač gerą šilumos izoliaciją, tačiau nepakankamą natūralų vėdinimą. Jei jūs gyvenate tokiame name ar bute, tikėtina jums prireiks vieno pažangiausių vėdinimo sprendimų – rekuperatoriaus. Jis padės užtikrinti komfortišką ir sveikatai palankią aplinką ištisus metus.

Skaityti daugiau

Kas yra rekuperatorius?

Rekuperatorius yra vienas efektyviausių vėdinimo įrenginių, kuris garantuoja nuolatinę patalpų oro kaitą su minimaliu šilumos nuostoliu. Tai padeda pagerinti erdvių mikroklimatą ir sumažinti energijos suvartojimą. Rekuperatoriuje integruoti filtrai išvalo į patalpas tiekiamą orą, todėl aplinka tampa sveikesnė ir patogesnė tiek kasdieniam gyvenimui, tiek darbui.

Kam reikalingas rekuperatorius?

Oro rekuperatorius yra rekomenduojamas visuose šiuolaikiniuose, sandariuose namuose ir butuose, kuriuose natūralus vėdinimas yra neveiksmingas. Dėl modernių statybos technologijų dauguma pastatų yra nepralaidūs – jie ne tik pasižymi gera šilumos izoliacija, bet ir užkerta kelią savaiminiam oro judėjimui. Sandarios konstrukcijos sulaiko drėgmę, CO2 bei kitus, ore esančius teršalus, dėl kurių iš karto prastėja oro kokybė.

Nepakankama oro cirkuliacija daro neigiamą įtaką žmogaus savijautai, produktyvumui ir bendram gyvenimo komfortui. Dėl gaivaus oro trūkumo dažnai pasireiškia galvos skausmai, mieguistumas arba nuovargis. Nepakankamai vėdinamose patalpose taip pat gali atsirasti nemalonus kvapas, o padidėjusi drėgmė –  sudaryti palankias sąlygas pelėsio atsiradimui. Šias problemas efektyviai padeda spręsti rekuperatorius, kuris yra tinkamas tiek butui, tiek ir namui.

Kaip veikia rekuperatorius?

Oro rekuperatoriai veikia nuolatinės oro cirkuliacijos principu. Įrenginiai iš patalpų pašalina drėgną, kvapų ir nešvarumų kupiną orą ir erdves pripildo gaiviu, filtruotu oru iš lauko. Rekuperatoriai užtikrina, kad oro srautai per šilumokaitį keliautų atskirais kanalais, taip gerinant įrenginio našumą. A++ rekuperatorius, pasižymintis itin aukštu energetiniu efektyvumu, šilumokaityje iš panaudoto oro perima šilumą ir ją nukreipia lauko oro pašildymui. Tokiu būdu erdvės išlieka maloniai šiltos be papildomų šildymo sąnaudų.

Rekuperatoriai butui

Rekuperatorius bute praverčia tais atvejais, kai patalpos nėra erdvios ir nepakankamai ventiliuojamos, todėl oras greitai tampa tvankus. Vieni kompaktiškiausių modelių yra lubiniai rekuperatoriai, montuojami tiesiog virš lubų. Jų konstrukcija pasislepia lubose, todėl vėdinimo įranga ypač tinka ribotos erdvės būstuose. Tai padeda efektyviai išnaudoti vietą ir užtikrinti pakankamą oro cirkuliaciją.

Rekuperatoriaus veikimo metu būste mažėja nemalonaus kvapo pojūtis, drėgmė ir pelėsio atsiradimo rizika. Be to, filtruotame ore nelieka dulkių, žiedadulkių ir kitų teršalų, kurie gali turėti įtakos ypač jautrių arba alergiškų žmonių savijautai. Lengvesniam apsisprendimui, kurį modelį pasirinkti, gali padėti rekuperatoriaus butui atsiliepimai  arba patyrę konsultantai, kurie su tuo dirba kasdien.

Rekuperatoriai namui

Individualių namų oro kokybės palaikymui naudinga rinktis galingesnius rekuperatorius, kurie yra pritaikyti didesniam plotui ir gali užtikrinti intensyvų oro srauto valdymą. Šie įrenginiai pasižymi didesniu našumu, todėl užtikrina pakankamą oro cirkuliaciją net ir kelių aukštų pastatuose. 

Šio tipo įrenginiai dažniausiai turi išmanių namų integracijos galimybę. Juos lengva prijungti prie ortakių vėdinimo sistemos, kurios dėka gaivus, švarus oras yra tolygiai paskirstomas iki tolimiausių pastato kambarių. Visus rekuperatoriaus parametrus ypač paprasta keisti nuotoliu. Kai kurie modeliai turi automatizuotą įrenginio veikimą – įmontuoti drėgmės ir CO2 jutikliai realiu laiku reaguoja į pasikeitusius oro parametrus nereikalaudami vartotojo įsikišimo.

Kaip išsirinkti geriausius rekuperatorius?

Renkantis rekuperatorių butui arba namui būtina įvertinti ne tik įrangos techninius parametrus, bet ir jo suderinamumą su patalpų specifika. Mažiems butams geriausia rinktis pakabinamus ir tyliai veikiančius rekuperatorius. 

Dideliems namams bus naudingesni galingesni įrenginiai, galintys užtikrinti efektyvų oro paskirstymą per kelis pastato aukštus iki tolimiausių kambarių.  Prieš perkant rekuperatorių, kuris bus jungiamas prie ventiliavimo sistemos, verta pasikonsultuoti su profesionalais. Jie padės išsirinkti tinkamo dydžio ir galingumo vėdinimo sistemą bei namuose nustatyti tinkamas oro ištraukimo ir padavimo vietas.

Kalbant apie techninius parametrus, vienas svarbiausių atrankos kriterijų tampa energijos efektyvumo klasė, kuri apibrėžia beveik visus kitus reikšmingus įrenginio parametrus. Modernūs rekuperatoriai yra valdomi automatiškai, turi Wi-Fi ryšį, CO2 jutiklius ir automatinį drėgmės lygio palaikymą. Dėl pažangios šilumokaičio technologijos šiuolaikiniai įrenginiai dalį drėgmės neišleidžia į lauką, o sugrąžina ją atgal į patalpas, taip namuose išlaikydami optimalų oro drėgmės lygį.  Kai kuriems modeliams būtinas drenažo įrengimas, kuriuo susikaupęs kondensatas tiesiogiai išleidžiamas į kanalizaciją. Dėl techninių parametrų ir papildomų funkcijų rekomenduojame pasikonsultuoti su  specialistais tam, kad išsirinktumėte individualius poreikius ir kokybės bei kainos santykį atitinkantį variantą. 

Būtina nepamiršti ir kitų jaukią aplinką kuriančių funkcijų. Tylusis rekuperatoriaus veikimas arba skirtingi režimai leis kokybiškai ilsėtis, dirbti ar mokytis. Oro filtravimo funkcija padės palaikyti švarų ir sveikatai palankų mikroklimatą tiek gyvenant šalia žaliuojančių ir žydinčių parkų, tiek ir šalia judraus eismo gatvių. 

Rekuperatoriaus montavimas ir priežiūra

Tinkamas rekuperatoriaus, vėdinimo sistemos parinkimas ir tarpusavio suderinimas gali užtikrinti tinkamą oro judėjimą. Gyvenantiems daugiabučiuose nereikės gauti specialaus montavimo leidimo, tačiau rekomenduojama apie numatomus patalpų mikroklimato gerinimo darbus informuoti namo administratorių arba kitą už pastato priežiūrą atsakingą instituciją. Montuojant rekuperatorių individualiame name įprastai tokio leidimo taip pat nereikia. Jei kyla abejonių, visada galima pasikonsultuoti su specialistais tam, kad būtumėte tikri, jog nepažeidžiate vietos statybos ir saugos reikalavimų.

Geriausia pasirinkti tokią rekuperatoriaus montavimo vietą, kuri yra itin lengvai prieinama. Tokiu būdu ateityje bus ypač paprasta keisti įrenginio filtrus.  Jei rekuperatorius yra galingas ir skleidžia didesnį garsą, rekomenduojama jo montavimui pasirinkti katilinę, negyvenamas patalpas ar kitus atokesnius kambarius, kuriuose itin mažai praleidžiama laiko. Tai padės išlaikyti tylą ramybės reikalaujančiose erdvėse, tokiose kaip miegamieji, darbo arba vaikų kambariai. 

Jei būste dar nėra įrengta ortakių sistema, jos integravimu ir sujungimu su rekuperatoriumi gali pasirūpinti vėdinimo specialistai. Priklausomai nuo darbų apimties ir sudėtingumo montavimo procesas dažniausiai užtrunka nuo kelių valandų iki 1-4 darbo dienų.

Vienas pagrindinių rekuperatoriaus priežiūros darbų – filtrų keitimas. Filtrai nuolat filtruoja orą ir iš jo pašalina teršalus, todėl ši rekuperatoriaus dalis pagal gamintojo rekomendacijas nuolat turi būti prižiūrima, valoma arba keičiama. Be filtrų taip pat bent kartą per metus reikės išsikviesti specialistą, kuris įvertins ortakių ir rekuperatoriaus būklę. Įprastai šiuos darbus rekomenduojama patikėti profesionalams kartą per metus. 

Rekuperatoriaus kaina 

Rekuperatorių kaina priklauso nuo daugelio faktorių: energetinio naudingumo klasės, galingumo, papildomų funkcijų ir gamintojo. Rekuperatoriaus 100m2 namui kaina ir rekuperatoriaus 80 kv namui kaina gali būti panaši, jei mažiau galingas, to pačio gamintojo įrenginys pagal specifikaciją atitinka rekuperatoriaus A++ klasės reikalavimus, turi daugiau papildomų valdymo galimybių ar daviklių. 

Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas papildomas techninis parametras didina rekuperatoriaus kainą ir jei neplanuojate naudotis visomis siūlomomis funkcijomis, nebūtina rinktis maksimalios komplektacijos. Pavyzdžiui, atsižvelgus į  individualius, sieninio rekuperatoriaus kaina gali būti žymiai prieinamesnė. Be to, apgalvota investicija į kokybišką rekuperatorių atsiperka labai greitai ne tik sumažėjusiomis šildymo sąnaudomis, bet ir pagerėjusia savijauta.

Rekuperatoriai internetu

Nesvarbu, kuriame Lietuvos mieste esante ir kokias frazes vedate į paieškos sistemas – „rekuperatoriai kaunas“, „rekuperatoriai klaipeda“, „rekuperatoriai vilnius“ ar „rekuperatoriai siauliai“. Vienas geriausių būdų išsirinkti ir įsigyti oro ventiliacijos įrenginius – apsipirkti internetu. Tokiu būdu ne tik ramiai palyginsite skirtingus rekuperatoriaus modelius, bet ir sutaupysite gana daug laiko, nes užsakymus į jūsų namus pristatysime per 1-2 darbo dienas. Gyvenančių sostinėje patogumui dauguma rekuperatorių Vilniuje galima atsiimti tą pačią dieną atvykus į mūsų sandėlį adresu Metalo g. 7B.

Dažnai užduodami klausimai

Reikia pagalbos? Čia pateikiami dažniausiai mūsų pirkėjų užduodami klausimai:

Ar rekuperatorių galima susimontuoti pačiam?

Nors kai kurių rekuperatoriaus modelių montavimas yra paprastas, vis tik geriausia šį darbą perleisti profesionalams. Jie užtikrina tinkamą ortakių sistemos įrengimą, sandarumą ir sujungimą su rekuperatoriumi. Tinkamai sumontuotas įrenginys veiks efektyviai, ekonomiškai ir svarbiausia – tarnaus ilgai.

Esminis rekuperatoriaus butui ir namui skirtumas yra rekuperatoriaus tipo pasirinkimas. Butų plotas dažnai yra kur kas mažesnis nei namų, todėl, dėl vietos dideliam rekuperatoriui trūkumo, montuojami lubiniai rekuperatoriai. Nuosavuose namuose įprastas pasirinkimas - sieniniai rekuperatoriai. Šiuos įrenginius prižiūrėti patogu, kadangi turint sieninį rekuperatorių, lengva prieiti ir pakeisti filtrus.

Įprastai montuojant rekuperatorių individualiame name jokių leidimų nereikia. Planuojant įsirengti rekuperatorių bute, gali reikėti, namo administratoriaus ar kitos pastatą prižiūrinčios institucijos leidimo. Geriausia rūpimais klausimais pasikonsultuoti su šios srities profesionalais, kurie ne tik suteiks informaciją, bet ir nukreips tinkama linkme leidimui ar kitiems dokumentams gauti.

Rekuperatoriaus elektros sunaudojimas priklauso nuo daugelio faktorių: energingumo klasės, galingumo, lauko sąlygų, darbo intensyvumo ir kitų parametrų. A+ ir A++ klasę atitinkantys įrenginiai yra ypač taupūs elektros naudojime. Be to, veikiant su minimaliu šilumos nuostoliu sutaupoma ne tik per įrenginio elektros sunaudojimą, bet ir per sumažėjusias šildymo sąskaitas.

Rekuperatoriaus filtrų keitimas priklauso nuo dviejų veiksnių: gamintojo rekomendacijos ir oro užterštumo lygio. Jei filtrai yra valomi, šiuos darbus įprastai reikia atlikti kas 1-2 mėnesius. Keičiamus filtrus rekomenduojama atnaujinti kas 3-6 mėnesius. Modernesni modeliai su automatiniu priminimu gali palengvinti šį procesą ir atkreipti dėmesį, kai artėja filtrų valymo arba keitimo laikas. 

Taip, rekuperatorius yra tinkamas kelių aukštų namo vėdinimui. Svarbiausia tinkamai parinkti oro padavimo/ištraukimo difuzorių vietas ir  sumontuoti reikiamo dydžio vėdinimo sistemą. Renkantis rekuperatorių būtina žinoti vėdinimo sistemos dydį. Būtent šie parametrai leis įsigyti tinkamo galingumo įrenginį, kuris patenkins individualius poreikius.

Susisiekite!