Dūmų detektoriai namuose yra privalomi nuo 2018 metų. Nors praėjo beveik 5 metai nuo įstatymų išleidimo, vis dar daug žmonių jų neįsigijo dėl labai paprastos priežasties. Gyventojai nežino, kaip išsirinkti geriausią dūmų detektorių namams, kad jie apsaugotų sveikatą ir turtą nuo galimo gaisro ar sprogimo pavojaus.
Straipsnyje aptariame dūmų detektorių tipus ir dalinamės patarimais, kokiais kriterijais remtis renkantis tokio tipo įrenginį.
Svarbus tikslas
Dūmus ir kitus gaisro grėsmės pavojus identifikuojantys įrenginiai yra priskiriami priešgaisriniams detektoriams. Jie yra skirstomi į kelis tipus pagal ore fiksuojamas skirtingas daleles. Todėl svarbu žinoti, kokie įrenginiai yra jūsų namuose ir kas turi didžiausią įtaką gaisro pavojui. Tai išsiaiškinę žinosite, kuri kategorija yra jums aktualiausia.
Renkantis konkretaus tipo detektorius svarbiausi kriterijai bus jų parametrai. Juos taip pat detaliai apžvelgsime.
Priešgaisrinių detektorių tipai
Gaisrą namuose arba komercinėse patalpose gali sukelti skirtingi šaltiniai. Pagal tai yra išskirti 3 pagrindiniai detektoriai, kuriuos galima pritaikyti prie kiekvieno gyventojo situacijos ir individualius poreikius. Visi jie yra nedideli, lengvai montuojami varžtais arba dvipuse lipnia juosta, todėl šiuos darbus galima atlikti patiems.
Dūmų detektoriai
Dūmų detektoriai yra vieni populiariausių tipų priešgaisrinių detektorių kategorijoje. Jų pavadinimas išduoda, kad jie aptinka dūmus – tiek matomus, tiek ir nematomus. Dauguma Dauguma dūmų detektorių yra fotoelektriniai, todėl jie gali užfiksuoti net ir menkiausią dūmų srautą. Pavyzdžiui, tai gali būti nuo cigaretės nuorūkos ėmę smilkti minkšti baldai.
Fotoelektriniai dūmų detektoriai, skleisdami infraraudonųjų arba UV spindulius, aptinka net menkiausią padidėjusį oro užterštumą dūmais ir ima skleisti signalus. Šiuo atveju po garsinio įspėjimo jūs galite turėti dar bent dvi valandas suvaldyti galimo gaisro šaltinį ir išvengti skaudžių pasekmių.
Oro1 parduodami dūmų detektoriai yra nepriekaištingos kokybės. Jie turi EN14604 sertifikatą, išduotą TÜV - Vokietijos sertifikavimo ir atestavimo įmonės, kuri yra šios srities lyderė pasaulyje.
Anglies monoksido smalkių detektoriai
Anglies monoksidas yra vienas klastingiausių dujų, kurios yra ypač pavojingos ir nuodingos žmogui. Laiku nepastebėjus pavojaus, dar net neprasidėjus gaisrui galima lengvai užtrokšti užterštu oru ir mirti. Taip pat smalkes į orą gali išskirti jau pradėję smilkti drabužiai, baldai, popieriai ir kiti degūs objektai.
Todėl anglies monoksido arba dar kitaip vadinami smalkių detektoriai ypač reikalingi patalpose, kuriose yra deginamas kuras, yra nemažai dujomis varomų prietaisų, o patalpos yra prastai ventiliuojamos.
Įrenginyje yra įmontuotas elektrocheminis daviklis, kuris nuolat tikrina oro kokybę ir smalkių išsilaikymo ore trukmę 2 valandų intervale. Esant pirmiesiems pavojaus ženklams jis informuoja gyventojus garsiniu signalu. Visi įrenginiai yra profesionalūs ir sertifikuoti.
Dujų nuotėkio detektoriai
Dujos yra pavojingos keliais atvejais. Pirmiausia tai gali tapti gaisro šaltiniu. Antruoju, žymiai skaudesniu atveju – tai gali sukelti sprogimą, kuris visiškai nepaliks laiko pasišalinti iš pavojaus vietos. Dujų nuotėkį gali sukelti netvarkingi dujiniai įrenginiai ir automobiliai, turintys dujų sistemą.
Dujų nuotėkio detektoriai stebi degių ir sprogių dujų kiekį ore. Jie gali aptikti tiek suskystintų, tiek ir gamtinių dujų nuotėkį, ir apie tai informuoti garsiniu ir vaizdiniu signalu. Oro1 parduodami dujų nuotėkio detektoriai yra profesionalūs ir turi GB15322, EN50194 bei UL1484 kokybės sertifikatus.
Tikslingam veikimui
Tikslingam įrenginių veikimui būtina sumontuoti dūmų ir kitus detektorius tinkamose vietose. Dūmų detektorius rekomenduojama tvirtinti kiekviename pastato aukšte bei kambaryje, kadangi gaisro šaltinis gali atsirasti bet kur. Geriausia juos montuoti ant lubų, jų centre.
Kalbant apie smalkių detektorius juos taip pat reikėtų montuoti kiekviename namo aukšte bei vietose, kur daugiausiai praleidžiate laiko, ypač miegamuosiuose. Verta vengti tokių vietų, kaip šalia viryklės, krosnies bei lango, nes tai gali skatinti nemažai klaidingų įspėjimų.
Dujų nuotėkio detektorius montuojamas 2 būdais priklausomai nuo norimų užfiksuoti dujų tipo. Suskystintas dujas įrenginys lengviau ir greičiau aptiks, kai bus sumontuotas 30 cm aukštyje nuo grindų, o gamtinių dujų nuotėkį – 50 cm nuo lubų.
Dažniausiai namuose reikia ne vieno, o kelių įrenginių. Todėl Oro1 rasite skirtingų priešgaisrinių detektorių komplektus namams ir komercinėms patalpoms, kurie yra pritaikyti pagal skirtingų dydžių patalpas.