Kiekvienuose namuose galima rasti pelėsio sporų. Jos sklando ore ir atradusios tinkamą vietą prisitvirtina prie paviršių. Dažniausiai tai tampa namų konstrukcijos – sienos, lubos, grindys, bei kiti minkšti objektai kaip drabužiai arba baldai. Šios grybelinės kolonijos kenkia ne tik namams, bet ir žmonių savijautai.
Pelėsis gali skatinti lėtinių kvėpavimo ligų atsiradimą bei iššaukti įvairias alergines reakcijas. Taip pat jis stipriai pažeidžia bei ardo medinius, plastikinius ir net betoninius paviršius. Todėl būtina rūpintis pelėsio prevencija tam, kad apsaugotumėte savo turtą, sveikatą ir sutaupytumėte pinigų bei laiko.
Pelėsio atsiradimo priežastys
Idealios sąlygos pelėsio atsiradimui yra kambario temperatūra ir 60-70 % drėgmės lygis. Perteklinė drėgmė dažniausiai atsiranda atvėsus orams, prasidėjus lietingam arba šaltajam metų sezonui. Susidaręs kondensatas ant langų, palangių, radiatorių, sienų ir net vonios plytelių sukuria idealias sąlygas pelėsio atsiradimui.
Pelėsio sporoms užtenka iki 2 parų kontakto su vandeniu, kad jis prigytų prie paviršių. Sumažinti nemalonaus namų svečio plitimą galima mažinant patalpų temperatūrą, tačiau visiškai jį panaikinti yra be galo sunku. Kadangi pelėsis gali išgyventi be šilumos ir šviesos, būtina pasirūpinti, kad jis negautų pagrindinio gyvybės šaltinio – vandens. Tai esminis būdas, padedantis apsisaugoti nuo pelėsio namuose.
Ypatingas dėmesys sienoms
Kalbant apie pelėsio prevenciją išskirtinis dėmesys turi būti skirtas sienoms. Kadangi dažniausiai drėgmė įsismelkia ir ilgiausiai džiūsta pastato konstrukcijose, tad ir pelėsis įprastai pirmiausia atsiranda pastato sienose bei jo kampuose. Jei grybelinių kolonijų pažeistus drabužius ir baldus galima išmesti, tai su sienomis to padaryti nepavyks. Tam greičiausiai reikės brangaus remonto.
Dėl šios priežasties drėgmės surinkėjas yra būtinas siekiant apsaugoti namus nuo ilgalaikės drėgmės ir pelėsio atsiradimo medinėse arba betoninėse konstrukcijose.
Drėgmės surinkėjas - kovai prieš pelėsį
Drėgmės surinkėjai yra efektyvi priemonė kovojant ir vykdant prevenciją prieš pelėsį. Tam, kad įrenginys jums teiktų maksimalią naudą, kviečiame susipažinti su šiuo įrenginiu ir jo naudojimo galimybėmis bei privalumais.
Kada pradėti naudoti drėgmės surinkėją?
Kadangi drėgmės surinkėjas padeda užtikrinti komfortišką oro drėgmę žmogui ir nepalankias sąlygas pelėsio atsiradimui, juo rekomenduojama pradėti naudotis dar prieš atsirandant pirmiesiems grybelinių kolonijų požymiams. Pelėsiui atsirasti užtenka vos kelių parų kontakto su vandeniu, todėl šį įrenginį būtina pradėti naudoti patalpų drėgmės lygiui viršijus dar saugią 50% ribą.
Būdai, padedantys naikinti pelėsį
O ką daryti, jei patalpų drėgmė jau yra padidėjusi ir matyti pirmieji pelėsio požymiai? Šiuo atveju drėgmės surinkėjas padeda užkirsti kelią pelėsio atsiradimui naujose vietose. Tik panaikinus vandenį ir švariai nuvalius paviršius galima išvengti pelėsio problemos masto. O tam, kad išnyktų jau atsiradęs pelėsio židinys būtina kompleksiškai veikti - naudoti ne vieną priemonę problemai spręsti.
Drėgmės surinkėjas
Jis į save traukia drėgną patalpų orą. Jo vėsinimo metu įrenginyje susidaro kondensatas, kuris kaupiamas vandens bakelyje. O išsausėjęs oras yra išpučiamas atgal į patalpas. Taip išsausinamas oras ir panaikinamos palankios sąlygos pelėsio gyvavimui.
Patalpų vėdinimas
Jau atsiradęs pelėsis į orą išskiria ne tik toksinus, bet ir sporas, kurios ieško vietų, kur galėtų įsitvirtinti. Todėl reguliariai atidarant langus arba duris į patalpas patenka šviežias ir švarus oras, o į lauką pasišalina dalis užteršto oro. Kuo namuose bus mažiau sporų turintis oras, tuo mažesnė tikimybė naujų pelėsio vietų atsiradimui.
Drėgmės šaltinių panaikinimas
Tai vienas iš būdų prisidėti prie drėgmės surinkėjo efektyvumo. Kuo mažiau yra drėgmės sukūrimo šaltinių, tuo sausesnis bus oras, drėgmės surinkėjui reikės mažiau energijos bei laiko palaikant tinkamą oro mikroklimatą. Pats įrenginys taip pat gali prisidėti prie drėgmės šaltinių šalinimo.
Pavyzdžiui, papildoma įrenginio funkcija drabužių džiovinimui gali greitai išdžiovinti sušlapusią aprangą ar avalynę. Ją bus galima dėvėti jau kitą dieną vietoj to, kad tai stovėtų spintoje arba kabėtų ant radiatorių ir didintų drėgmės lygį patalpose. Taip pat drėgmės surinkėjas padeda greičiau išdžiūti patalpoje pakabintiems skalbiniams. O būdamas prieškambaryje jis užtikrina nuolat sausus kilimus rudens ir žiemos sezonu.
Švara ir dezinfekcija
Tai labai svarbu tiek prevencijai, tiek jau atsiradus pelėsiui, kuris nemėgsta švarių ir sausų paviršių. Tokia aplinka nėra tinkama pelėsio gyvavimui, todėl būtina reguliariai valyti stipriai sušlapusias patalpų sienas, ypač vonios kambaryje. Tai pagrindinė namų vieta, kur nuolat drėgna ir šilta.
Drėgmės surinkėjo priežiūra ir valdymas
Efektyviam drėgmės surinkėjo veikimui būtina jį reguliariai prižiūrėti. Rekomenduojama laiku keisti prisipildžiusį vandens bakelį, periodiškai jį išvalyti bei dezinfekuoti. Tai padės išvengti dar vieno pelėsio atsiradimo šaltinio.
Drėgmės valytuvai gali turėti papildomus filtrus, kurie valo patalpų orą. Jie būna vienkartiniai arba daugkartiniai. Vienkartinius reikia reguliariai keisti, o daugkartinius – išplauti. Renkantis drėgmės surinkėją su daugkartiniu filtru sutaupysite pinigų įrenginio priežiūrai, todėl tokia investicija žymiai labiau atsipirks.
Papildomos drėgmės surinkėjo funkcijos leidžia įrenginį pritaikyti prie individualių poreikių, o jo valdymas tampa ypač lengvas. Naujos kartos drėgmės surinkėjus galima valdyti nuotoliu arba mobiliuoju telefonu, o visą informaciją matyti programėlėje. Įvairūs veikimo ir valdymo režimai padeda efektyviai naudoti elektrą ir pasiekti norimą drėgmės lygį mažiausiais energijos resursais.
Pati geriausia kova su pelėsiu – prevencija. Todėl kviečiame užbėgti įvykiams už akių – apžiūrėti Oro1 prekių asortimentą ir pasirūpinti efektyvia priemone tinkamam oro drėgmės lygio palaikymui. O kilus klausimams – drąsiai konsultuotis su šios srities profesionalais tam, kad jaustumėtės savo namuose saugūs ir ramūs.